Ustawienia strony

Wyszukiwarka

BIP, ePUAP, Youtube, Facebook

Jesteś tutaj:

Wścieklizna na Mazowszu

Data: 04.05.2022 r., godz. 11.00    1520
Rośnie liczba przypadków wścieklizny u dzikich zwierząt wolnożyjących na terenie województwa mazowieckiego. Wojewoda Mazowiecki wydał rozporządzenie rozszerzające obszar zagrożony o m.in. powiat legionowski.
Dla właścicieli zwierząt domowych najważniejsze jest nakaz trzymanie psów na uwięzi lub na ogrodzonym terenie zamkniętym, a kotów w zamknięciu. Oznacza to, że podczas np. spacerów psy muszą być prowadzone na smyczy, a wolno mogą biegać na zamkniętym terenie np. wybiegu.

Właściciele wszystkich kotów na obszarze zagrożonym muszą je zaszczepić przeciwko wściekliźnie. Mają na to 30 dni od dnia ukończenia przez kota 3 miesiąca życia. Potem szczepienie trzeba powtarzać co rok, tak jak w przypadku psów. Brak szczepienia psa lub kota jest wykroczeniem, za które grozi mandat karny w wysokości do 500 zł.
Wojewoda nakazuje też pozostawienie zwierząt gospodarskich w okólnikach i na zamkniętych wybiegach. Wyjątkiem są owady zaliczane także do takich zwierząt: jedwabnik morwowy (Bombyx mori) i pszczoła miodna (Apis mellifera).

W województwie mazowieckim odnotowuje się przypadki wścieklizny u zwierząt (m.in. lisów, nietoperzy, kotów, saren) Wścieklizna! Zachęcamy do obserwowania kanałów informacyjnych Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego w Warszawie: gov.pl/uw-mazowiecki @MUW.Warszawa @MUW_RP Zeskanuj kod QR i dowiedz się więcej Zachowaj ostrożność! Nie zbliżaj się do dzikich zwierząt! (również tych mniejszych, np. wiewiórek, jeży) Nie dotykaj padłych, dzikich zwierząt! W przypadku pogryzienia lub innego kontaktu, niezwłocznie zgłoś się do lekarza! Nie puszczaj bez opieki i kontroli zwierząt domowych! Pamiętaj o zaszczepieniu pupila! #StopRABV Wścieklizna jest chorobą zakaźną zwierząt o niezmiernie ostrym i prawie zawsze śmiertelnym przebiegu, atakującym ośrodkowy układ nerwowy ludzi oraz zwierząt

Wścieklizna jest śmiertelną chorobą odzwierzęcą, czyli przenoszoną ze zwierząt na człowieka. Głównym rezerwuarem wirusa są zwierzęta dzikie (wilki, lisy, wiewiórki, nietoperze, sarny) i domowe (głównie psy i koty), ale także zwierzęta gospodarskie (np. krowy, konie). Wirus wścieklizny przenosi się poprzez kontakt ze śliną zakażonego zwierzęcia np. poprzez ugryzienie lub podrapanie przez wściekłe zwierzę.

U zwierząt choroba objawia się m.in. nagłą zmianą usposobienia zwierzęcia - łagodne staje się agresywne, a agresywne - łagodne. Występuje też m.in. ślinotok, porażenie mięśni żuchwy, gardła, przełyku, brak koordynacji ruchowej.

U człowieka objawem charakterystycznym jest wodowstręt i światłowstręt, bóle głowy, nudności, pobudzenie psychoruchowe przechodzące w okres porażenny, który kończy się śpiączką i zgonem.